Jump to content
BulForum.com

Топ 25 технологични прогнози на Cisco


Recommended Posts

Топ 25 технологични прогнози на Cisco

 

1. До 2029 г. ще имаме на разположение 11 петабайта памет само срещу 100 щатски долара, равностойни на повече от 600 години непрекъснато ползване, 24 часа в денонощието, видео с DVD качество.

2. В следващите 10 години скоростта на домашните мрежи ще бъде 20 пъти по-висока.

3. До 2013 г. безжичният мрежови трафик ще достигне 400 петабайта за месец. Понастоящем цялата глобална мрежа трансферира 9 eкзабайта за същия период от време.

4. До края на 2010 г. ще има един милиард транзистори на глава от населението, като

цената на всеки ще бъде една милионна част от цента.

5. Интернет ще продължава да се развива, за да осъществява мигновена комуникация, независимо от разстоянието.

6. Първият квантов компютър ще бъде достъпен за потребители от средата на 2020 г.

7. До 2020 г. персоналните компютри на стойност 1000 щатски долара ще имат процесорна мощност като тази на човешкия мозък.

8. До 2030 г., за цена от 1000 щатски долара ще можем да си позволим компютър с капацитет, съответстващ на умствените възможности на жителите на цяло село.

9. До 2050 г. (ако приемем, че световното население в момента е 9 милиарда) изчислителната мощност на стойност 1000 щатски долара ще бъде равна на изчислителната мощност на всички човешки мозъци на земята.

10. Днес ние знаем само 5% от това, което ще знаем след 50 години. С други думи, 95% от това, което тепърва ще узнаем, ще бъде открито през следващите 50 години.

11. Световните данни ще се увеличават шесткратно през всeки следващи две години, докато корпоративните данни ще нараснат петкратно.

12. До 2015 г. Google ще индексира съдържанието на приблизително 775 милиарда страници.

 

всичките 25 прогнози

 

---

 

Много хард звучат...

Link to comment
Share on other sites

Много хард верно.Бас сетих се за началото на сериала Dark Angel,където обесняват как терористи лупнали EMП по цялото кълбо и върнали хората в първи клас :confused

 

Малко странно сравненние на компютърна мощност измервана със броика мозъци :confused

 

До 2020 г. персоналните компютри на стойност 1000 щатски долара ще имат процесорна мощност като тази на човешкия мозък. Тоест ?

Първо ще бъде конструиран ASCI Purple, който ще бъде използван за моделиране на ядрени опити. По разчетите на компютърните инженери той ще може да извършва 100 трилиона операции в секунда, т. е., ще работи със скорост, съпоставима с бързината на човешкия мозък.

 

Аз лично чакам виртуалната реалност за игрите.С тоя пиниз дето си изцяло в филма. :JC_golly:

Link to comment
Share on other sites

Малко странно сравненние на компютърна мощност измервана със броика мозъци :confused

 

Ахъм...гледайки например прогноза номер 8 и знаейки контингента в някои конкретни села в определени райони на страната, мога да кажа, че и в момента компютърът ми има повече мощ от едно цяло село. :bgrin:

Иначе и на мен малко кратки ми се виждат сроковете...

Link to comment
Share on other sites

Ахъм...гледайки например прогноза номер 8 и знаейки контингента в някои конкретни села в определени райони на страната, мога да кажа, че и в момента компютърът ми има повече мощ от едно цяло село. biggrin1.gif

 

rofl.gif

 

Странна работа - мозъка в двоична система ли работи, че да се сравнява с компютър или е аналогово "устройство"?

Ако е първото направо след 10год трябва да ги ъпгрейдват с компютър тези, за които говори Midex biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Иначе и на мен малко кратки ми се виждат сроковете...

По - скоро са даже много отложени във времето. Спомни си само преди 10 години каква беше ситуацията ;). XP още не беше излязло и хората си караха на 98. Евентуално някой на 2000 да беше минал. Все още Yahoo беше водещ сайт. Замисли се за 10 години какъв скок направиха мрежите и компютрите. С тези темпове след примерно 10 години къде ли ще сме? Честно казано аз не смея и да си представя.

Link to comment
Share on other sites

Това за човешкия мозък беше леко странно обаче. Особено ако отчетем че нормален човек ползва не-повече от 10% от капацитета му а както казва Midex някои хора и половин процент не ползват даже :)

Link to comment
Share on other sites

абе тва за неизползването на мозъка не е баш съвсем така. просто им е удобно на хората които харчат луди пари за "изследвания' като не могат да обяснят някой феномен, то да обявят че той не съществува. така и на невролозите им е удобно да не улавят активност в 90% от мозъчната маса на заспал човек примерно :)

Link to comment
Share on other sites

Не само човешкия, но изобщо животинския мозък извършва сложни дейности, които считаме за даденост и на които изобщо не обръщаме внимание. А тези дейности ако трябва да се управляват от компютър, ще изискват изключителна изчислителна мощ. Например ходенето на два крака. Никой не допуска, че в това просто действие участва сериозна "изчислителна" мощ. Мозъкът изпраща сигнали до една камара различни мускули и в същото време получава и обработва обратна информация от "сензорите" за това аджеба как стоят нещата с баланса на тялото. И това е действие, което няма никаква връзка с изкуствения интелект, където нещата стават на съвсем друго ниво. Според вас колко мощен компютър трябва за да се постигне успешно разпознаване на образи, съпоставимо с възможностите на среден човек? И това всъщност е нещо елементарно дори за най-тъпия човешки индивид. :)

Link to comment
Share on other sites

Aaa имаше клипче на някакви май от MIT които бяха измайсторили едно роботче което ходи на 4 или 6 крака и го пускаха върху лед, бутаха го, спъваха го и то общо взето запиташе но успяваше да се задържи на крака.

Link to comment
Share on other sites

...

 

...

 

Една относително стара статийка от 1997 година, има много информация точно по въпроса:

When will computer hardware match the human brain?

 

This paper describes how the performance of AI machines tends to improve at the same pace that AI researchers get access to faster hardware. The processing power and memory capacity necessary to match general intellectual performance of the human brain are estimated. Based on extrapolation of past trends and on examination of technologies under development, it is predicted that the required hardware will be available in cheap machines in the 2020s.

 

power_075.jpg

 

доста си прилича с прогнозите на Сиско.

 

...Advancing computer performance is like water slowly flooding the landscape...

 

...When the highest peaks are covered, there will be machines than can interact as intelligently as any human on any subject. The presence of minds in machines will then become self-evident... - тук вече направо на Терминатор ми докарва.

 

цялата статия

Link to comment
Share on other sites

Aaa имаше клипче на някакви май от MIT които бяха измайсторили едно роботче което ходи на 4 или 6 крака и го пускаха върху лед, бутаха го, спъваха го и то общо взето запиташе но успяваше да се задържи на крака.

Номера е да измайсториш роботче, което да има всичките степени на свобода на човешкия скелет и да го накараш да извършва същите движения, обработквайки същото количество сензорна информация. Тогава тази дейност ще съответства сигурно на по-малко от един процент от капацитета на човешкия мозък (в това число влиза и гръбначния такъв, защото той отговаря за голяма част от въпросните моторно-двигателни дейности). ;)

Link to comment
Share on other sites

По - скоро са даже много отложени във времето. Спомни си само преди 10 години каква беше ситуацията ;). XP още не беше излязло и хората си караха на 98. Евентуално някой на 2000 да беше минал. Все още Yahoo беше водещ сайт. Замисли се за 10 години какъв скок направиха мрежите и компютрите. С тези темпове след примерно 10 години къде ли ще сме? Честно казано аз не смея и да си представя.

да преди 10години само че вече се изчерпа тази технология вече няма такива скокове прост пример с експи като излезна малко хора можеха да си го сложат докато си купиш 256рам вече имаше 512 3-4месеца по късно и 1гб просто нямаше как да си сложиш нова ОС ако през 2-3месеца не хвърляш пари а сега на 5-6годишен може да му сложиш 7 и ще върви без проблем според мен тази технология се изчерпа няма накъде повече могат само да смаляват нещата ама трябва всичко наново да се измисли с какво процесорите сега са по различни от тези преди 10години с какво колите печките и тн са по различни от преди 10години трябва да се измислят нови технологии а не да гледат да правят по малки нещата та да наблъскат повече ядра и да се правят на велики аз съм интел аз съм амд напраих 6-8-10-30 ядрен процесор

 

а освен мозъците на мен ми е интересно как паметта я сравняват с книги и библиотеки

Link to comment
Share on other sites

Там е работата, че нещата са несравними - компютъра колкото и операции да прави в секунда пак си е тъпа машина.

Link to comment
Share on other sites

Там е работата, че нещата са несравними - компютъра колкото и операции да прави в секунда пак си е тъпа машина.

 

Засега е точно така. Въпросът е дали винаги ще бъде така.

"The presence of minds in machines will then become self-evident..." - явно има мнения в точно обратната посока.

 

Ако не друго поне ще сме свидетели на всичко това.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Топ 25 технологични прогнози на Cisco

 

4. До края на 2010 г. ще има един милиард транзистори на глава от населението, като

цената на всеки ще бъде една милионна част от цента.

 

 

Дръжки...не е ли малко скорошна тази прогноза ? Няколко милиардни чипове има и в момента,но определено не струват толкова евтино и просто няма как да струват в близката година TSMC и другите няма да "бутнат" 32nm/40nm процесите толкова евтино,че да имаме няколко-милиардни чипове в едно устройство (т.е. повече от един чип) за стотинки.

 

Пък и като знам Cisco как си развиват технологиите... ще гризат дървото с напредването на технологиите. И без това доста време ще се мъчат над ултра-високо-скоростните си устройства ( да не споменавам цифри ), щото начина на мислене досега не винаги помага като се надмине определена бариера на капацитет. Т.е. тези "нови" мрежи със скорости десетки пъти над сегашните някак си трябва да се направят. Който иска да види portfolio-то на "големите" компании и да види какви устройства има и как ще наблъска такъв брой на едно място за достигане на тези цифри.

А за "измислянето" на нови...доста работа има в тази насока,не само да се увеличава на броя на устройствата,не скоростта им.

 

Освен това "щайгите" имат краен брой състояния, освен ако не измислят някакъв прогрес в невронните мрежи и "само-обучаващи" се устройва,квантови щайги и т.н. Само дето в момента в който това стане, ние ставаме излишни и си заминаваме.

За крайният брой състояния - т.нар. FSM - машините, каквито и алгоритми да се измислят пак ще са с краен брой. Никога не може да пресъздадеш примерно акъла на една жена ( освен,че те не знаят какво искат ),така че една машинка, ако ще да смята ядрени симулации както browser-a ми рендва тази страница, не може да се мери с безкрайната мозъчна активност на човека. Пък ако щете 'замасете' едно краче на някои от милиардите транзистори или вкарайте една нула в алгоритъма, devided by zero и ще има син екран, докато при човека колко алкохол трябва,за да се докара в такова състояния...трябва всяка вечер да е на маса. Това в кръга на шегата :)

Link to comment
Share on other sites

Толкова транзистори има в 4 ядрен процесор и нова видеокарта висок клас, обаче по тази сметка с центовете излиза, че двете трябва да струват $10, а те струват $500 примерно, откъдето може да се каже, че според цицко че до края на годината цените на хардуера ще паднат 50 пъти или пък на мен ми се спи и не мога да сметна елементарни неща lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Още малко по-темата: Скайнет (само дето се казва CALO), Терминатор и розовото бъдеще:

 

1)"Пентагонът прави самообучаваща се система

 

Агенцията за перспективни изследователски разработки в сферата на отбраната на САЩ - DARPA, която е известна с това, че е разработила глобалната мрежа Интернет, отново привлече интереса към себе си. Този път в центъра на вниманието е създаването на виртуалната самообучаваща се система CALO.

 

Проектът ще бъде на стойност 150 млн. щ. долара и ще се осъществява с участието на 60 университета и други научни организации. Окончателният му вариант ще бъде представен в края на 2009 г.

 

Основната особеност на виртуалната система ще бъде нейната способност да се учи на база на придобития опит и да анализира всяка нова информация, използвайки я за увеличаване на този опит. При това CALO ще може да прави всичко това без външна намеса и независимо от обкръжаващите го условия.

 

От DARPA не съобщават какви ще са точно функциите на системата в рамките на американската отбрана. Известно е обаче, че тя ще може без проблем да сортира електронните писма по ниво на важност, както и да създава динамично променящо се дневно разписание на служителите. Любителите на научната фантастика вече видяха в проекта възможност за осъществяване на апокалиптичен сценарий в стил "Терминатор" или "Матрицата"."

 

...е какво друго да видим !

 

ЛИНК

 

2) "Пентагонът ще създава безсмъртни същества

 

 

 

Легендарната американска агенция за иновативни отбранителни технологии DARPA, която е част от структурата на Пентагона, възнамерява да се заеме със създаването на изкуствени живи същества.

 

Това става ясно от публикация в Wired, позоваваща се на бюджета на американското Министерство на отбраната за фискалната 2011 г., според който по въпросния проект ще бъдат изразходени 6 млн. щ. долара. Описанието на проекта е достъпно на 265-та страница от проекто бюджета на DARPA за тази година.

 

Идеята на агенцията, която е известна като създател на глобалната мрежа интернет, е да бъдат разработени организми, способни да живеят вечно, освен ако не бъде взето решено, че трябва да умрат.

 

Новият проект ще се нарича BioDesign. Според изявление на управлението на DARPA, в начинанието ще бъдат използвани последните достижения на биотехнологиите, което ще позволи да бъдат създадени живи и способни да дишат същества с определени биологични характеристики.

 

Не се уточнява дали изкуствените организми ще бъдат многоклетъчни, но от агенцията подчертават, че клетките на новите същества ще могат да се съпротивляват на процесите на стареене и смърт. Интересно е, че подобно свойства имат например раковите клетки.

 

Освен това от DARPA планират да въведат маркери в ДНК-то на изкуствените организми, което ще им позволи да ги идентифицират еднозначно. Те ще имат и механизъм за изкуствено предизвикване на смъртта им, без обаче да става ясно по какъв начин може да бъде реализирано това.

 

Сред останалите ключови пера в бюджета на DARPA тази година ще са развитието на синтетичната биология, за което ще бъдат отделени 20 млн. щ. долара и изследването на измененията в човешкия геном, в което ще бъдат инвестирани други 7.5 млн. щ. долара."

 

ЛИНК

 

Ц-ц-ц, много продуктивна таз DARPA, ще ни създаде и нас и на бъдещите поколения какви ли не чудесийки да се забавляваме !!!

 

П.П. И хич ли пък филми не гледат тез момчета, та са толкова смели ?

Link to comment
Share on other sites

Толкова транзистори има в 4 ядрен процесор и нова видеокарта висок клас, обаче по тази сметка с центовете излиза, че двете трябва да струват $10, а те струват $500 примерно, откъдето може да се каже, че според цицко че до края на годината цените на хардуера ще паднат 50 пъти или пък на мен ми се спи и не мога да сметна елементарни неща lol.gif

 

 

според мен имат предвид общия брой транзистори тоест телефони компютри печки хладилници часовници телевизори и тн ще е 1милиард и все пак е невъзможно хората в африка си играят с камъни пък за няколко месеца да се сдобият с 1милиард транзистора :) още повече на такава смешна цена тая прогноза кога са я правили 2001 ли ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...