Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

16 hours ago, Antares said:

@Ton4o имай предвид, че в момента е жестока стагнация в IT сектора. Покрай закупуването на VMWare - до края на тази година се очаква около 1500 човека да останат без работа (започнало от миналата есен). В момента много по-малко фирми биха се съгласили да вземат хора без опит и като цяло е стагнация в бранша.

Относно професиите, като бивш сисадмин (и настоящ погромист) - ще ти кажа, че от курсовете, които би могъл да изкараш - единствения смислен е CCNA (CISCO академията). Материята, която покриват тези курсове (разбира се, ако ти е читав лектора) ти дава страхотна основа в компютърните мрежи. В SoftAcademy съм изкарал два курса по програмиране - дават ти някаква основа, но като цяло са фабрика за обещания - яхнали са вълната, че народа е чул, че АйТитата взимат големиЧИ кинЧи и ти обещават да те направят такъв. Това, което ще получиш (срещу немалките суми) са много базови познания, които няма да са ти от особена помощ.
За IT, независимо дали сисадмин или погромист са ти безценни няколко умения:
1. Аналитично мислене - да можеш да анализираш проблема, да мислиш върху начин за решението му, да събереш колкото можеш информация и на базата на нея да търсиш решения. Това, разбира се означава не при първия въпрос да идеш в reddit, stack overflow, server fault или bulforum, ами да се опиташ да намериш информация - в 99.99% от случаите ще попаднеш на някой друг, минал по същия път
2. Продължавайки от предното - намиране на информация. Как да си зададеш въпроса, та търсачките да ти намерят хората, минали по същия път преди теб.
3. Самоинициативност. Трябва сам да търсиш начин да си в крак с времето. Не да чакаш фирмата да ти организира обучения, а ти самия да се интересуваш, да следиш тенденциите, да гледаш с една крачка напред. Работи върху лични проекти, разучавай/тествай нови технологии. Прави си собствени експерименти, развивай си собствени проекти.
4. Английски език. Няма как без него. Споменавам, защото имам спомени, че не го владееше. Българското IT общество е толкова малко, че нито създателите на съдържание могат да разчитат на достатъчно гледания/посещения, че да създават безвъзмездно съдържание (с изключение на олигофрени като Тобстера), нито пък има достатъчно форуми. Просто всички търсят/намират информация на английски. Отделно - огромна част от IT компаниите са мултинационални, та доста често вътрешната комуникация е изцяло на английски

Ако наистина искаш да станеш сисадмин/погромист - трябва сам да се бориш. Да, има курсове, които ще ти помогнат, едно висше също би било от известна помощ, но реалния ти прогрес ще са задачите, които сам движиш.
Ако решиш, примерно, да станеш сисадмин - вземи една стара щайга, качи и едно сървърно Ubuntu, опитай да ѝ конфигурираш NAT, почни да я ползваш за основен рутер, сложи ѝ proxy server, конфигурирай да блокира дадени адреси, дигни VPN сървър, дигни DNS сървър. Всяка една от тия стъпки ще ти отвори много други задачи, които ще трябва да разрешиш - кое как става, какво прави, защо така, защо иначе - разрешаването им ще ти помогне да научиш много. Една подобна вътрешна сървърна инфраструктура ще ти е нелош трамплин към junior позиция. Да, junior обикновено означава, че ти сам си се сдобил с основата, а не да чакаш фирмата да те учи от нулата.
За дев - проучваш език, проучваш за какво е добър и за какво не, харесваш си някакъв курс - има стотици и безплатни и не много скъпи. Аз лично доста ползвам Udemy - преглеждам един курс, гледам ревюта, гледам дали не е прекалено стар и ако е - дали авторът му редовно го обновява. Минаваш курса - измисляш си реален проект. Тоест някакъв софтуерен продукт, който теоритично би могъл да се ползва. Понаучаваш се как да ползваш git, правиш си профил в github/gitlab и държиш проекта си там. Ако е web базиран - можеш да се оръсиш за най-евтиния възможен хостинг и се мъчиш (да, мъка ще е в началото) да го качиш някъде.

И след като можеш да представиш неща, които си правил - вече кандидатстваш с тях. Имай предвид, че е вероятно стартовата ти заплата да е по-ниска от тази на сервитьорка. Доста фирми в сектора разчитат на това да вземат хора без опит, да ги експлоатират известно време и да не расте доста заплатата. Големите заплати ще се появяват, когато реално почнеш да трупаш опит, ти самия си полезен, имаш практически опит и теоритични знания, което може да отнеме две, три и повече години (без да броим времето, което ти е отнело да се самоподготвиш преди първата ти работа).

 

Благодаря за брутално детайлният отговор, за който е отишло много време!!!(отива в архива)

Работя по английския, като за момента ползвам източници на руски, които докато се изчерпят, мисля, че ще съм го научил.

От месец вече съм си купил един стар комп за двуцифрена сума и го ползвам за подобни експресионизми, за момента разучавам TrueNas, но скоро ще купя още един комп специално за сървърното Ubuntu и ще започна да опитвам да прилагам описаните от Теб маниполации по-горе.

Още веднъж благодаря за подадената и постът отива на декстопа, като дневна задача!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2900

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

20 hours ago, chasti said:

@Ton4o Според мен вместо С++ изкарай С+Е :rolleyes:

:rofl::lol:

 

Но майтапа настрана, дефицита на тираджии със сигурност изпреварва този на ай-ти-та в пъти. Преди няколко дни гледах обява за тираджия, прави курсове в ЕС, 3000 ойро заплата + бонуси. Нямам идея един сисадмин колко взима, ама не е крайно зле :)  Друг е въпроса колко хора биха си го причинили...

Link to comment
Share on other sites

За ИТ ще има добра работа и заплащане само за тия кадри, които са наистина добри. А това са много, много малка част от цялото. В момента в сектора по света работят едно 85 процента т.н. "code monkeys", които са отишли там само заради заплатата. Някой трябва да им виси на главата и да им помага постоянно. Качеството на продуктите и услугите е мега зле, който е реално вътре в нещата може да го види. А за незапознатите - нека поразпитат, да се поориентират. И тогава да си правят сметката искат ли да го работят това или не. Имат ли нужните качества и желание да поддържат ниво като малцината струващи си специалисти.

 

Тия академии масово обучават шарани, и рекламите им за перспективите след това в професията са предназначени също за шарани.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, instinct said:

За ИТ ще има добра работа и заплащане само за тия кадри, които са наистина добри. А това са много, много малка част от цялото. В момента в сектора по света работят едно 85 процента т.н. "code monkeys", които са отишли там само заради заплатата. Някой трябва да им виси на главата и да им помага постоянно. Качеството на продуктите и услугите е мега зле, който е реално вътре в нещата може да го види. А за незапознатите - нека поразпитат, да се поориентират. И тогава да си правят сметката искат ли да го работят това или не. Имат ли нужните качества и желание да поддържат ниво като малцината струващи си специалисти.

 

Тия академии масово обучават шарани, и рекламите им за перспективите след това в професията са предназначени също за шарани.

Горе долу, но не съвсем

Зависи от вижданията на човек за "много добре".  Не всеки ще е на супер заплатите, но пак може да си на по-добра заплата от доста от околните индустрии. Но да, трябва да се учи и да ти харесва, като всяка друга професия. И трябва да си достатъчно добър, че да убедиш някого да те наеме. А след това да продължиш да се развиваш. Но това е навсякъде

Само  за пример, едно приятелче, мостов инженер с опит, се премести и стана QA, с 0 дни опит, има си личните интереси . И на по-висока заплата от инженерната му. И все още е под това което смятам за стандартно при нас. 
 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Те сега като поразрушат мостовете и останалото, ще видиш какво ще стане - инженерите ще се търсят като злато, а ИТ ще ги съкратят до 10 процента от сегашната бройка... :laughing1:

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, instinct said:

Те сега като поразрушат мостовете и останалото, ще видиш какво ще стане - инженерите ще се търсят като злато, а ИТ ще ги съкратят до 10 процента от сегашната бройка... :laughing1:

Чудесно бъдеще за него, но докато се поразрушат мостовете и т.н.. той едва ли би отказал екстра парите. 

А който си фантазира, че ИТ ще намалее с 90% е прекалил с жълтата преса :D Но ще поживеем, ще видим. Ние имаме бая отворени позиции ;)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, instinct said:

инженерите ще се търсят като злато

те едни инженери останаха....

Link to comment
Share on other sites

Въпрос относно домашен климатик:

 на 15 години е, ОСАКА, ползва се изключително рядно - 20 тина дни годишно.
Първо започна да 'хвърля смущения' при пускане на компресора си - забелязах го по ТВ-то включено в същия контакт.

Сега изобщо спря да охлажда. А компресора 'бръмчи'.

Кондензатора по уреда го мери на 29 микроФ, при номинал 30 +/- 5%.

 

Възможно ли е за 15 години да му е поизпуснал фреона и да има нужда от зареждане?

Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2024 at 9:53 PM, chasti said:

Туй верно ли да е 4/100 градско о_0

Някой карал ли е такъв мотор?

 

https://www.auto-data.net/bg/volkswagen-golf-vii-variant-1.6-tdi-110hp-bluemotion-23301

 

 

Преди няколко месеца мой колега се отърва точно от същия Голф. Тоя разход е абсурд, гори си повече.

 

Причината да го смени е, че пълни маслото с нафта заради ДПФ. Според Фолксваген да караш всяка седмица извънградско не било достатъчно. Едва ли не всеки ден трябва да излизаш извън града, за да не се случва подобно. За 15000 3 пъти му точиха "масло" за да не е над максимума.

1 hour ago, dubo said:

Въпрос относно домашен климатик:

 на 15 години е, ОСАКА, ползва се изключително рядно - 20 тина дни годишно.
Първо започна да 'хвърля смущения' при пускане на компресора си - забелязах го по ТВ-то включено в същия контакт.

Сега изобщо спря да охлажда. А компресора 'бръмчи'.

Кондензатора по уреда го мери на 29 микроФ, при номинал 30 +/- 5%.

 

Възможно ли е за 15 години да му е поизпуснал фреона и да има нужда от зареждане?

 В Пловдив има една фирма Парадиз Клима, която все още ги поддържа. Майка има една Осака на горе долу тея години, смениха компресор преди време. Намери ги в нета и им звънни да дойдат да го видят.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dubo said:

Въпрос относно домашен климатик:

 на 15 години е, ОСАКА, ползва се изключително рядно - 20 тина дни годишно.
Първо започна да 'хвърля смущения' при пускане на компресора си - забелязах го по ТВ-то включено в същия контакт.

Сега изобщо спря да охлажда. А компресора 'бръмчи'.

Кондензатора по уреда го мери на 29 микроФ, при номинал 30 +/- 5%.

 

Възможно ли е за 15 години да му е поизпуснал фреона и да има нужда от зареждане?

 

Може да е от липсата на фреон и компресора да върти "на сухо" без съпротивлението на фреона и затова да бучи, а и предполагам, че е прегоден да работи с фреон - а за 15 години се смениха няколко хладилни агента, като фреона за който е прегоден (не му помня името) е изобщо вече забранен заради околната среда и вредата върху човека; и има наследници като фреон R-407 който мисля е спрян, R-410А който мисля е пред спиране и най-новият R32 който е за предпочитане като производителност.

- Сега, не знам до колко си навътре с климатиците и да не те подразня с някои разяснения, но най-близък до старият ти фреон, който биха ти налели на тази система, ще е нещо от сорта на R-407, ако го има изобщо, понеже новите фреони работят на повече атмосфери налягане, които стара 15г система или не би издържала или не би била пълноценна с новите фреони, понеже няма да може да ги изпари пълноценно а смяната с нов компресор, по мои данни, компресорите започваха още преди около 5-6 години от 400лв без поставянето, а после имаш отделно работа и отделно още едни предполагам близо 100лв, само за дето са дошли да направят диагностика.

-А отделно, предполагам, че тази OSAKA не е инверторна (с плавно управление на компресора от компютър), а на старият тип (пусни и спри) и са с COP 2-2,5 отипление и SEER-4 охлаждане, а сега дори и най-евтините започват от COP-4 отопление и SEER-7 за охлаждане. Тоест ако ще те обрулят едни 500-600лв за ремонт ако ще  има смяна на компресор, по-добре си купи нов на промоция с  хладилен агент R32, мисля ги имаше на промоция някъде 1000лв с поставянето. Ще ти е почти двойно по-икономичен и по-тих.

- При теб въпроса е малко сложен, след като казваш, че климатика е работил за 15г само по 20 дни в година; но пък от друга страна смущения в мрежата...

Но ако ти кажат, компресор, по-добре вземи нов и хубаво се поизаинтересувай от майстори преди това, понеже при тях има такива, които работят на нормални цени и вършат качествена работа и такива, които ще те обрулят, каквито са около 90% от хората в този бранш.

Link to comment
Share on other sites

ОК - ще се взима нов.
Кое е по-добро - Hisense или Haier ?
Двете марки имат 5 г гаранция , и не са излишно скъпи .

Link to comment
Share on other sites

Ако не ти е зор да го сменяш, питай първо какво ще ти кажат. Щом взело да бръмчи, може и кондензатора да е умрял. Ама ако искаш направо взимай нов климатик.

Link to comment
Share on other sites

Сега си спомних, какво ми беше казал климатичаря 2018г, когато ми поставяше климатика, че "-Правилно поставен климатик, без да му е въздействано физически (повреда в тръбата или изгнила връзка), никога не би си изгубил фреона и ги губят само колите, понеже климатичната система е поставена на постоянни вибрации";

от друга страна постоянно се досещам, че си позлва климатика 20-на дни в годината и седенето на един компресор и рядкото му използване, също го съсипва откъм компресор, но повече откъм електроника и наистина може да е изсъхнал кондензатор и малко да прекалих със съвета за покупка на нов, макар и да е за предпочитане (ако има финансите).

 

On 6/26/2024 at 1:42 PM, dubo said:

ОК - ще се взима нов.
Кое е по-добро - Hisense или Haier ?
Двете марки имат 5 г гаранция , и не са излишно скъпи .

 

И двете са прекалено бюджетен клас и са проблемни, както не се хвърляй и на Medea, същата работа.

От бюджетните гледай GREE, те са държавна китайска корпорация със собствени разработки и са партньор в арабските страни - белег за качество. А дори мисля, че имат и официално представителство в България, но не съм сигурен.Дори като сравнявах по тегло външното и вътрешно тяло, бяха с по няколко килограма по-тежки от другите по реномирани като Fugitsu, General и Daikin, което означава по-обемни радиатори.

Единственото за което съжалявам, че взех GREE е, че взех по-ниския клас "Fairy", който е малко по-нисък клас от линията им и е малко шумен и става за хол, но в спалнята ми е малко шумен и трябваше да свиквам с него и с СОР-4, че тогава струваше 1000лв, а по-високия клас струваше 1250 с СОР-4.5 и спестих тази разлика.

Тогава също разглеждах и един модел Daikin, но сглобяван в Чехия, държа да го подчертая, а не в турция, и той беше 1250лв тогава и даже беше с по-висок СОР - 4.6 мисля и доста тих.

- Ако искаш, прежали някакви парички за преглед в онзи сервиз дето разбират от ОСАКА, защото може да се окаже някоя дреболия, пък започнете да накапвате парички и да си купите хубаво климатиче след време, понеже наистина, новите климатици имат наистина полезни опции, които на пръв поглед са безсмислени, като проветряване, йонизатор и охлаждане на вътрешното тяло; като първото взема много малко количество въздух отвън и избягва конденза в стаята и въздуха в по-свеж; йонизатора прави въздуха по-свеж, като убива навидимите митцели на мухъла; а охлаждането на вътрешното тяло е когато турбината продължава да върти около минута след като си го спрял и така сама си издухва конденза след работа и така освен, че почти не се събира мухъл, така и по-малко се събира и прах. И новите климатици си имат подгряване на маслото на компресора и в много студено време, макар и да го включиш, се пуска след 5-минути, понеже си грее маслото и понеже е инвертор, винаги се развирта плавно в началото, с цел удългаване на живота, което старите (пусни/спри) климатици, нямат.

- И също важно!! Знай, че гаранцията на климатиците важи, за всяка година, само ако всяка година викаш същата фирма от която си го купил да ти го обслужва, разбираш почиства, и тогава ти признават гаранцията за всяка следваща година, тоест всяка година викаш същата фирма да ти го чисти, навремето при мен беше 40лв (и това ми го казаха техниците, а не в магазина, което си е подла постъпка на търговеца), сега не знам колко е - но и аз си позлвах климатика само по 20 дни в годината само за отопление и откакто съм го позтавил 2018г, нито веднъж не съм викал обслужване и пак си е чист :)

 

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

Ако се подбере читава фирма за монтаж, измислените профилактики всяка година отсъстват и се спазват препоръките на производителя. Грее си е топ дърво китаец с висок минимум и разход, дори и машините от високият клас. 

Link to comment
Share on other sites

Това за GREE-то, като професионалист ли го казваш или просто си слушал - понеже съм гледал сравнения в тубата между него и други климатици, правени с разходомер на електричество и датчик на топлия въздух излизащ от вътрешното тяло и резултатите бяха на 90% еднакви.

Аз затова мисля, че Daikin са оптимални като качество и производителност, но само да не са правени в турция, а в Чехия.

Link to comment
Share on other sites

Като бивш притежател на 3бр. Иначе бълват огън, спор няма. Общо взето всяка марка/модел си има кусури. Въпросът е да се избере най-малкото зло. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Posted (edited)

Здравейте! Чудя се между тези три лаптопа и не мога да избера,а ми се иска да хвана промоцията.която изтича днес (8.07). Какво бихте ми препоръчали? 

Edited by SpI7_FiRe
Link to comment
Share on other sites

Аз бих взел третия (2100лв). По-ново поколение процесор, ДДР5. Другото им е по-скоро еднакво.

Link to comment
Share on other sites

Като натисна "4" от десните числа не пиша "4" числото, а ме вкарва във full screen. Другите числа си работят. Как да махна тази магия? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Някой може ли да препоръча охладител за лаптоп до 50 лв, с максимално ниско ниво на шум и все пак качествено охлаждане?

Link to comment
Share on other sites

Им един модел - "Профилактика на охлаждането" се казва. Но за някои лаптопи е повече от 50 лв   :)

Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2024 at 11:42 AM, dubo said:

Им един модел - "Профилактика на охлаждането" се казва. Но за някои лаптопи е повече от 50 лв   :)

Макар и като цяло да съм съгласен, има някои модели, които просто не са мислени с главата. Моя лаптоп е един от многото примери. За него обаче обикновено е достатъчно просто да го държиш разделен от земята, тоест да има достатъчно площ да "диша", което се постига и с една обикновена повдигаща стойка.

За оригиналния въпрос ще отговоря с виц:
- Добър ден, имате ли хубави и евтини коли?
- Да, в ляво са хубавите, в дясно са евтините.

Link to comment
Share on other sites

И хубави да са, доброто външно охлаждане пак е плюс - удължава живота на елементите им.

 

Като цяло - колкото по-ниска температура, толкова по-малко проблеми. Важи за всички.

Link to comment
Share on other sites

Ако си намеря някакъв VPN сървър, който да свържа с моя рутер към Германия да речем, това дали ще ми даде достъп до заглавия в Netflix, които са достъпни там? Че ние тука сме доста рязани, а има неща, които имат, но не пускат у нас.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...