Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2899

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Жив съм и даже съм що годе read-only редовен във форума :)

Edited by JDFU
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JDFU said:

напр. повечето немски компании). Съответно, не е вярно че никъде не се цени (пък било то и малко)

Както написах - поне в Бг. Ти говориш за чужди. Попадал съм на обяви, че питат поне за бакалавърска степен в чижди фирми. Но нашето и тяхното образование по мои наблюдения са доста различни като качество. Затова и нашите търсят умения, не хартийки, понеже повечето дипломи в бг са само това. Хартийки.  

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Аз гледам само извън БГ, и обикновено ако споменават образование то е нещо от типа "ИТ/Инженерно Образование или съответният опит", но когато отидат на подобни изисквания, направо забравят за образование " 10+ years experience in software development" :D

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mIRCata said:

Както написах - поне в Бг. Ти говориш за чужди. Попадал съм на обяви, че питат поне за бакалавърска степен в чижди фирми. Но нашето и тяхното образование по мои наблюдения са доста различни като качество. Затова и нашите търсят умения, не хартийки, понеже повечето дипломи в бг са само това. Хартийки.  

Говоря за клиенти и техните изисквания, които когато иде реч за софтуер, 85% са чуждестранни компании (по статистика на БАССКОМ за 23г).

Edited by JDFU
Link to comment
Share on other sites

Аз изобщо не бях си ползвал дипломата, но за да влезна в IT първото дето ми гледаха бяха дипломата, след това опита, който имам и накрая ме изпитваха и какво мога. В момента правя embedded софтуер и най-силно натежа, че 15 години съм се занимавал с разработване на електронни устройства. Не съм учил КСТ или компютърно инженерство или подобно.

Link to comment
Share on other sites

До сега на интервю никога не са ме питали къде и какво съм завършил. Гледат предишен опит, гледат как съм се справил на техническата задача, обсъдим кое защо е направено така и с каква идея. И пак излиза, че чужденците търсят диплома, което пак повтарям е разбираемо, понеже си мислят че образованието значи нещо. Но в Бг не. Аутсорс компания работеща на ишлеме за чужди клиенти и проекти, а не собствени разбираемо се съобразява с тоя дето плаща. За QA пък например в момента от кол и въже влизат хора. Стига да се оправят с езика и да могат да опишат нещата правилно. Без значение години или образование. 

Link to comment
Share on other sites

Няма проблем да са.

Така или иначе за много части от компютърджийството няма образование което да е валидно. 

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за съветите.

Работих дълги години с Фотошоп, но останах без работа понеже в този сектор търсенето на хора намалява и има съкращения заради навлизането на изкуствения интелект и подобен род продукция силно се обезценява и затова вместо да губя време в доразвиването му - мисля за преквалификация.

Колебая се между две поприща, едното е на Системен Администратор, което ми е по-интересното, а другото е Програмист (Питон и джава скрипт).

Гледам цените за обучение в  CISCO ниво 2 са паднали много, както е и пълно с обяви за обучение по програмиране.

Постоянно ме подмамват обяви и за двете неща във фейсбук от Айти Степ Академи и Софт Уни, които обещават за около половин година, от кръгла 0 в програмирането и със съвсем леки познанства в мрежите, да ме превърнат в действащ и работещ кадър, та и за работа да ми намерят!!

Вярно ли всичко това или е просто лов на шарани, такива като мен, дето нищо не разбират!?

Благодаря отново на всички включили се!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ton4o said:

от кръгла 0 в програмирането и със съвсем леки познанства в мрежите, да ме превърнат в действащ и работещ кадър

Доста народ им е изгорял така покрай обещанията. Ама те си взимат кинтите за курсовете. За това време Junior QA може и да придобиеш знания.

Ако все пак решиш да се занимаваш с програмиране от сега те съветвам - github репота с неща които си направил за да показваш на работодателите, английски на работно ниво А2/В1 някъде, да може спокойно да участваш в обсъжданията с колегите. И четене цял живот

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ton4o said:

Благодаря за съветите.

Работих дълги години с Фотошоп, но останах без работа понеже в този сектор търсенето на хора намалява и има съкращения заради навлизането на изкуствения интелект и подобен род продукция силно се обезценява и затова вместо да губя време в доразвиването му - мисля за преквалификация.

 

Ако беше за млад човек, предвид ситуацията бих препоръчал други области за висше - инженер или нещо с военните.

Щом е за преквалификация, в IT май няма нужда от образование за достигане на средно ниво специалист в момента. Само четене и практика. Но мнението ми е, че щом минаха през етапа "вземане на куцо и сакато на работа", значи перспективите не са толкова добри вече.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ton4o said:

Колебая се между две поприща, едното е на Системен Администратор, което ми е по-интересното, а другото е Програмист (Питон и джава скрипт).

Гледам цените за обучение в  CISCO ниво 2 са паднали много, както е и пълно с обяви за обучение по програмиране.

Сис Админ + Питон + Мрежи , идеално вървят заедно :) И е най-добре да имаш разбиране и в 3те посоки. Джунипър дори си създадоха Девопс сертификат JNCIA-DevOps Certification | Juniper Networks US

Разгледай какво се търси повече в Пловдив, и се фокусирай там. Но не пречи да понаучиш и съседните неща, защото се комбинират все повече и по-широките знания се ценят. 
Примерни изисквания от реална позиция :D

Spoiler

* Profound knowledge with Network Protocols (IP, MPLS, BGP, OSPF or ISIS, SNMP, XML) and platforms (Cisco, Juniper, FortiGate), Linux and system-level and network centric software development

* Knowledge of Go

*Familiarity with a functional programming language (e.g.Erlang)

*JavaScript and HTML5 a plus

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ARPAnet said:

Сис Админ + Питон + Мрежи , идеално вървят заедно...

Разгледай какво се търси повече в Пловдив, и се фокусирай там. Но не пречи да понаучиш и съседните неща, защото се комбинират все повече и по-широките знания се ценят.

 

Благодаря за насоката!

Но да попитам, Сис Админ и Мрежи, не е ли един и същи човек!! В бившата ми фирма нашия админ, освен, че администрираше дузината мрежи, ги беше и изградил сам!

Тоест, ако човек има завършени Циско нива и познава протоколите им; не може да им е администратор ли!?

А ако гледам джобса, какво се търси в Пловдив, то е разбира се програмист, но в бюрото по труда винаги има едни 2-3 обяви за системен администратор.

Благодаря за включването.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Ton4o said:

 

Благодаря за насоката!

Но да попитам, Сис Админ и Мрежи, не е ли един и същи човек!! В бившата ми фирма нашия админ, освен, че администрираше дузината мрежи, ги беше и изградил сам!

Тоест, ако човек има завършени Циско нива и познава протоколите им; не може да им е администратор ли!?

А ако гледам джобса, какво се търси в Пловдив, то е разбира се програмист, но в бюрото по труда винаги има едни 2-3 обяви за системен администратор.

Благодаря за включването.

В по-малки компании са едно и също обикновенно Но Сиско курсовете се фокусират над мрежовата администрация и задълбават в нея, особено когато отидеш към CCNP/CCIE и започнеш да менажираш интернета като такъв, както правим ние :laughing1:

А аз ги разделях като Мрежови Админ и Сис админ. Като под Сис Админ слагам линукс/уин админите, и всичко свързано с това - Active Directory, мейли, сториджи, бекъпи, виртуализация, сървъри като цяло. В последно време Сис админите се разширяват към облака, контейнери. Секюрити може да е част от голямата шапка на Сис Админа или също да си е отделна роля която да специализира. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ARPAnet said:

Джунипър дори си създадоха Девопс сертификат JNCIA-DevOps Certification | Juniper Networks US

Тия дори не знаят какво е DevOps, сертификат извадили. :lol: Или просто експлоатират понятието.

Не препоръчвам на питащия, това си е чист Ops. Един програмяга ако го научиш на Ops, чак тогава имаш DevOps.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, earache said:

Тия дори не знаят какво е DevOps, сертификат извадили. :lol: Или просто експлоатират понятието.

Не препоръчвам на питащия, това си е чист Ops. Един програмяга ако го научиш на Ops, чак тогава имаш DevOps.

Или един Ops на Dev ;) 
 

Едит: На доста места такъв сертификат би бил оценен :))) Не е за навсякъде :) 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chasti said:

Туй верно ли да е 4/100 градско о_0

Някой карал ли е такъв мотор?

 

Ей сега говорих със познат и му дадох линка - не било вярно това, дори разхода да е мерен в град без един светофар, под наклон, с попътен вятър и с гъба за чинии залепена на педала на газта. Така ми каза :D.

Градското му било 5-ца при умерено каране, а ако го юркаш било повече, можело и над 6 да стигнело.

Извънградското при каране не повече от 70-90, било около 4,5.

Link to comment
Share on other sites

Аз карам 8-ца вариант, 1,5 бензин, 130 коня.. смесен разход 6… ама без никакво галене.. 50 на 50 градско/извънградско.. с много магистрални и скорост над 150 км.. колко точно няма да казвам, че сега ще ме налазят форумните праведници…

Пробвал съм я за около 5к км да я галя.. свали ми разхода на 4,8… пак на 50/50. Тоя дизеляк е още по-икономичен… та 4 едва ли, но 4,5 със сигурност… Имам приятел с такъв, но хеч-бек.. мога да го питам.. вече я търкаля над 5 години…

Link to comment
Share on other sites

Здравейте.

Какви са тези формати .nrg, .mdf, .mds; с каква програма да ги отворя, за първи път ги виждам.

Мерси

 

 

2024-06-23_195012.jpg

2024-06-23_194910.jpg

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

NRG е имидж формат като ISO. Трябва да го заредиш с някоя програма, която емулира дискови устройства. Може и в Уиндоус вградената функция да свърши работа. С ISO работи.

Link to comment
Share on other sites

@Ton4o имай предвид, че в момента е жестока стагнация в IT сектора. Покрай закупуването на VMWare - до края на тази година се очаква около 1500 човека да останат без работа (започнало от миналата есен). В момента много по-малко фирми биха се съгласили да вземат хора без опит и като цяло е стагнация в бранша.

Относно професиите, като бивш сисадмин (и настоящ погромист) - ще ти кажа, че от курсовете, които би могъл да изкараш - единствения смислен е CCNA (CISCO академията). Материята, която покриват тези курсове (разбира се, ако ти е читав лектора) ти дава страхотна основа в компютърните мрежи. В SoftAcademy съм изкарал два курса по програмиране - дават ти някаква основа, но като цяло са фабрика за обещания - яхнали са вълната, че народа е чул, че АйТитата взимат големиЧИ кинЧи и ти обещават да те направят такъв. Това, което ще получиш (срещу немалките суми) са много базови познания, които няма да са ти от особена помощ.
За IT, независимо дали сисадмин или погромист са ти безценни няколко умения:
1. Аналитично мислене - да можеш да анализираш проблема, да мислиш върху начин за решението му, да събереш колкото можеш информация и на базата на нея да търсиш решения. Това, разбира се означава не при първия въпрос да идеш в reddit, stack overflow, server fault или bulforum, ами да се опиташ да намериш информация - в 99.99% от случаите ще попаднеш на някой друг, минал по същия път
2. Продължавайки от предното - намиране на информация. Как да си зададеш въпроса, та търсачките да ти намерят хората, минали по същия път преди теб.
3. Самоинициативност. Трябва сам да търсиш начин да си в крак с времето. Не да чакаш фирмата да ти организира обучения, а ти самия да се интересуваш, да следиш тенденциите, да гледаш с една крачка напред. Работи върху лични проекти, разучавай/тествай нови технологии. Прави си собствени експерименти, развивай си собствени проекти.
4. Английски език. Няма как без него. Споменавам, защото имам спомени, че не го владееше. Българското IT общество е толкова малко, че нито създателите на съдържание могат да разчитат на достатъчно гледания/посещения, че да създават безвъзмездно съдържание (с изключение на олигофрени като Тобстера), нито пък има достатъчно форуми. Просто всички търсят/намират информация на английски. Отделно - огромна част от IT компаниите са мултинационални, та доста често вътрешната комуникация е изцяло на английски

Ако наистина искаш да станеш сисадмин/погромист - трябва сам да се бориш. Да, има курсове, които ще ти помогнат, едно висше също би било от известна помощ, но реалния ти прогрес ще са задачите, които сам движиш.
Ако решиш, примерно, да станеш сисадмин - вземи една стара щайга, качи и едно сървърно Ubuntu, опитай да ѝ конфигурираш NAT, почни да я ползваш за основен рутер, сложи ѝ proxy server, конфигурирай да блокира дадени адреси, дигни VPN сървър, дигни DNS сървър. Всяка една от тия стъпки ще ти отвори много други задачи, които ще трябва да разрешиш - кое как става, какво прави, защо така, защо иначе - разрешаването им ще ти помогне да научиш много. Една подобна вътрешна сървърна инфраструктура ще ти е нелош трамплин към junior позиция. Да, junior обикновено означава, че ти сам си се сдобил с основата, а не да чакаш фирмата да те учи от нулата.
За дев - проучваш език, проучваш за какво е добър и за какво не, харесваш си някакъв курс - има стотици и безплатни и не много скъпи. Аз лично доста ползвам Udemy - преглеждам един курс, гледам ревюта, гледам дали не е прекалено стар и ако е - дали авторът му редовно го обновява. Минаваш курса - измисляш си реален проект. Тоест някакъв софтуерен продукт, който теоритично би могъл да се ползва. Понаучаваш се как да ползваш git, правиш си профил в github/gitlab и държиш проекта си там. Ако е web базиран - можеш да се оръсиш за най-евтиния възможен хостинг и се мъчиш (да, мъка ще е в началото) да го качиш някъде.

И след като можеш да представиш неща, които си правил - вече кандидатстваш с тях. Имай предвид, че е вероятно стартовата ти заплата да е по-ниска от тази на сервитьорка. Доста фирми в сектора разчитат на това да вземат хора без опит, да ги експлоатират известно време и да не расте доста заплатата. Големите заплати ще се появяват, когато реално почнеш да трупаш опит, ти самия си полезен, имаш практически опит и теоритични знания, което може да отнеме две, три и повече години (без да броим времето, което ти е отнело да се самоподготвиш преди първата ти работа).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...