Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

До стадион Ботев има един спортен магазин (след дюнерите) по 22лв. или по 24лв. бяха и има и размери и модели (стари и нови) . :)

 

тва е магазин златна топка :) има си разнообразия има и доста тениски на ботев :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2900

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Тези дрегерите , където отчитт колко алкохол си изпил го измерват в промили , а как да го обарнем в бири или водки ?

Link to comment
Share on other sites

Тези дрегерите , където отчитт колко алкохол си изпил го измерват в промили , а как да го обарнем в бири или водки ?

Ми знам че по принцип една бира е позволена(зависи от човека де-колко кила е къф му е самия организъм),но една бира е позволена.Виж за водките не мога да ти кажа,но мисля че беше една малка водка,но хич не съм сигурен за водката :)

Link to comment
Share on other sites

Няма такъв филм.По принцип не е позволено да пиеш и да караш,друг въпрос е,че чак над 0,5 примила се глобяваме.Но една бира може да доведе и до повече от 0,5-зависи от много неща.Ама ми е много чудно как си измисляте някакви работи-една бира била позволена,за водката май било малка,а за ракията сигурно е 25мл...всичко това сигурно е излязло в Държавен вестник

 

Това за младите шофьори не го знаех.

Edited by velvet_underground
Link to comment
Share on other sites

Няма такъв филм.По принцип не е позволено да пиеш и да караш,друг въпрос е,че чак над 0,5 примила се глобяваме.Но една бира може да доведе и до повече от 0,5-зависи от много неща.Ама ми е много чудно как си измисляте някакви работи-една бира била позволена,за водката май било малка,а за ракията сигурно е 25мл...всичко това сигурно е излязло в Държавен вестник

 

Само че за шофьори със стаж до 2г. нормата е до 0,2 промила, а за шофьори от публичния транспорт не се позволява никакъв алкохол.

Link to comment
Share on other sites

Няма такъв филм.По принцип не е позволено да пиеш и да караш,друг въпрос е,че чак над 0,5 примила се глобяваме.Но една бира може да доведе и до повече от 0,5-зависи от много неща.Ама ми е много чудно как си измисляте някакви работи-една бира била позволена,за водката май било малка,а за ракията сигурно е 25мл...всичко това сигурно е излязло в Държавен вестник

 

Това за младите шофьори не го знаех.

Ми баща ми веднъж бяха на мохабет и на масата имаше един катаджия-негов приятел :) и нещо стана въпрос на тая тема и катаджията му каза,че една бира е равна горе долу на 0.5 промила(позволеното) затфа казвам,че е позволено да се изпие една бира-естествено зависи и от организма на човека,но общо взето това е стандарта.А за водката казах,че въобще не съм сигурен :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ми баща ми веднъж бяха на мохабет и на масата имаше един катаджия-негов приятел :) и нещо стана въпрос на тая тема и катаджията му каза,че една бира е равна горе долу на 0.5 промила(позволеното) затфа казвам,че е позволено да се изпие една бира-естествено зависи и от организма на човека,но общо взето това е стандарта.А за водката казах,че въобще не съм сигурен :excl:

От всички постове този най-помогна. 0.5 промила ~ 1 биратва исках да разбера.

Link to comment
Share on other sites

Къде мога да проверя колко мегапиксела е камерата на Нокиа 6020?

Пишеш в гогъл nokia 6020 и ти излизат много български страници за телефони . В mobilebulgaria пише Вградена камера 0.3 MP

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми обясни как стоят нещата с кандидатстването с предмет, който не съм изучавал в училище. В случая английски. Някакъв приравнителен изпит ли се държи?

 

И другия въпрос дайте някакви предложения за курсове по английски, ако някой има опит с подобни дяволии...

Link to comment
Share on other sites

да кажем че имам 2000лв от банкноти по 20лв

мога ли да отида в някоя банка и да поискам да ми ги направят по 50 или по 100 и ако може в коя да отида .... ?

Link to comment
Share on other sites

да кажем че имам 2000лв от банкноти по 20лв

мога ли да отида в някоя банка и да поискам да ми ги направят по 50 или по 100 и ако може в коя да отида .... ?

 

можеш,пич,навсякъде и във всяка банка

аз знам една много сигурна и ще ти свършат работа,ако искаш вземи ги тези 2000лв и ще отидем заедно да ги сменим

само че тя е в приморско ако не те притеснява това

може още и в бургас да ги сменим само кажи че ги имаш

Edited by laury75
Link to comment
Share on other sites

тоя пост сериозен ли беше или се базикаш нещо как ли пък няма да се юрна към бургас а и друг е въпроса че отида ли с тези парички на морето едва ли ще остане нещо се уедряване :D

Link to comment
Share on other sites

тоя пост сериозен ли беше или се базикаш нещо как ли пък няма да се юрна към бургас а и друг е въпроса че отида ли с тези парички на морето едва ли ще остане нещо се уедряване :D

първия ред естествено е сериозен

няма банка в която да отидеш и да не ти ги сменят

иначе подлежат на санкции

Link to comment
Share on other sites

Колко тепета има в момента в Пловдив и как се казват

 

Джендем тепе, Сахат тепе, Небед тепе, Джамбез тепе , Таксим тепе и Бунарджик тепе. Това са тепетата в Пловдив в момента - 6 на брой. Марково тепе е разрушено, защото е било гранит и в момента то е разнесено по пловдивските улици под формата на павета. ;)

Link to comment
Share on other sites

Джендем тепе, Сахат тепе, Небед тепе, Джамбез тепе , Таксим тепе и Бунарджик тепе. Това са тепетата в Пловдив в момента - 6 на брой. Марково тепе е разрушено, защото е било гранит и в момента то е разнесено по пловдивските улици под формата на павета. ;)

 

добре сашо, мерси :) щото преди съм чувал, че са разрушили 2 тепета и затова питам

Link to comment
Share on other sites

От всички постове този най-помогна. 0.5 промила ~ 1 биратва исках да разбера.

ето ти малко по-подробно все пак:

според уикипедия (тука)

Промил (от латински „pro mille” — 'на хиляда') означава една хилядна част, или 1/10 процента. .

в човешкото тяло се счита, че циркулират постоянно приблизително 4 до 7 литра кръвна плазма, в зависимост от килограмите, метаболизма и здравословносто състояние на конкретния човек. да речем за сметките, че е 5 литра (т.е. тестовия субект е нормален 1,75м висок мъж, с тегло 75 кг, без затлъстяване и нормално работещ черен дроб).

на етикета на алкохола, който се сервира и/или продава на територията на Р България, задължително е обозначено процентното съдържание на чист етилов спирт. средно високоалкохолните напитки се движат над 40%(нормални водки,ракии, уискита) до около 50-55%(много отлежали тежки напитки, луксозни коняци или домашни варива - първаци, които стигат и до 80%, но са си смъртоносни ;)). нискоалкохолните напитки, като вината са с процентно съдържание около 20%, а бирите са под 10%(мисля че е по някакъв стадарт). за бирите процентното съдържание на алкохол да не се бърка с процентното съдържание на сухо вещество(не съм сигурен че точно така се нарича, некой технолог от УХТ да обяснява тука, моля!), което е над 10%. пример бира "Каменица Светло" е с процентно съдържание на алкохол 4.5%, а на сухо вещество 12,5%.

и сега вече сметките са относително прости:

1 бира = 500 мл. 4,5% от тях са алкохола, т.е. 0,045*500 = 22.5 мл алкохол.

1 малко високоалкохолно питие е 50 мл, 40% от които са алкохол, т.е. 0,40*50 = 20 мл алкохол.

 

оттук приликата и изравняването между "едно малко" и "една бира". наистина алкохола съдържащ се в тях е съпоставим.

 

дотук получихме 20 до 25 мл алкохолно съдържание в "една бира" или "едно малко", които трябва да отнесем към общия обем на кръвта за да го изразим в промили. решихме, че тестовия субект има поне 5 литра кръв или 5000 милилитра , за да изравним мерните единици, откъдето:

20 / 5000 = 0.004 = 4 промила или при по-тежки бири и питиета: 25 / 5000 = 0.005 = 5 промила

 

така сметката "една бира" или "едно малко" наистина излиза равна на "5 промила"

тук вече идват различните теории за разграждането на алкохола. за опростяване на сметките може да се приеме следното емпирично изведено отношение "алкохола в кръвта се разгражда със скорост по един милилитър на килограм на час". на прост език, разглеждания 75 килограмов мъж с нормално функциониращ черен дроб и другите му нормални работи и условности разгражда алкохола в кръвта си със скорост по 75 милилитра в час. тази скорост намаля с приближаването на ниските стойности на алкохолното съдържание в кръвта, т.е. колкото по-малко е изпил тестовия субект, толкоз по-бавно ще успее да го издири в кръвта си и да го разкара оттам. за опростяване на сметките нека да намалим тази скорост до 50 мл/час с цел вкарване на инженерен запас и да не стане голяма издънка в сметките. така тестовия 75килограмов субект до 2 часа( след началото на консумацията на "едно малко" или "една бира" 1 час за доизконсумиране на напитката и усвояването й в тънките черва и 1 час за обработка и филтрация)при проверка с дрегер би отчел някакво съдържание на алкохол в кръвта, но не и повече от 0.1 промила.

ако по време на експеримента тестовия субект приеме повече от "едно малко" или "една бира", за всяко от тях започва новото броене от 2 часа, кито се добавят към предишните.

 

 

 

всички тези сметки помагат да пием умно, т.е. да не бъдем засечени от дрегер. дрегерът от своя страна е крайно неточно измерително средство(прекалено чувстително) и реагира дори на по-силен одеколон, а при кръвните проби винаги може да стане объркване. затова нека да си припомним защо все пак е забранено да караш пил: алкохола забавя реакциите на човека. това си е слаба интоксикация и хората си се държат като натровени - имат мудни движения и често не реагират своевременно. при управление на машина с тегло средно на 1000 кг, движеща се със скорост 50 км/ч дори и секунда забавяне на реакцията за спиране или избягване на внезапно възникнало препятствие може да е фатална. затова целите онези сметки по-горе, които съм извел експериментално и съм събирал от много източници моля да се ползват само за избягване на разправии "властта", но не претендирам да са изключително точни или верни. а и всичко си зависи от конкретния субект.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

сори за повторението но някои да даде линк към резултатите от изпитите за търговската гимназия първо класиране

мерси предварително

намерих го

Edited by laury75
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...