Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

"спортистите" е интересен термин :) но пак продължавам да се чудя - какъв е смисъла да си музикант... да повтаряш неща измислени от други. мисля че е леко mindless на фона на съвременните технологии. Имало е смисъл във времената когато не е имало електронни инструменти :) Сега музикантската част все повече се прехвърля на самия компютър, а в ръцете на човека остава ... композирането. В резултат на което се появява една постановка - 50% човек и 50% машина... и музиката се заражда в пространството между тях.

 

:) Колкото до определението на curunir, че музиката за мен не било нота а звук... не е съвсем вярно. Музиката за мен е нота до толкова доколкото се опитвам да накарам машината да заработи (тоест нотата е един вид източника в процеса, докато звука е продукта...) работата е там че е по-лесно да наблюдаваш изхода отколкото входа... освен ако не си гениален (и глух) като Бетовен... за който всичко е нота по тази логика.

 

По скоро разделението е:

 

- човек който възпроизвежда (пресъздава) музиката на другите

- човек който създава своя музика

 

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply
До преди малко гледах хокея и мога да кажа само едно нещо: Русия шампион!

 

Майка му д*ба ве. Финландия се сетиха кога да се осерат... Поне 3-то място да вземат... Един сблъсък Финландия - Швеция добре ще ми влезе ^_^

Curunir-е, утре няма да мога да ти дам диска, ама в неделя може да се видим сутринта да ти го дам.

Link to comment
Share on other sites

Саше, жив и здрав да си! По мое мнение - от тук почва интересното :)

Мерси!И аз си мисля че със студенстките години дефакто "започва" живота, но да видим... :)

Link to comment
Share on other sites

Минава ми през главата че ми е някво смотано........Незнам защо ама ми е гадно :(

Link to comment
Share on other sites

Чай ся, как това да си музикант ти пречи да композираш?

Ти ще кажеш :) Аз просто се опитвам да си обясня причината поради която се дърпаш от collaboration-a :devil

 

Минава ми през главата че ми е някво смотано........Незнам защо ама ми е гадно

Snoop Dogg и Dr. DRE неслучайно са казали: smoke weed every day :)

Link to comment
Share on other sites

Snoop Dogg и Dr. DRE неслучайно са казали: smoke weed every day :)

 

Затова ли доста от постовете ти са неадекватни?

Link to comment
Share on other sites

бла-бла-бла
Поста ти е сравнително дълъг, това частично оправдава количесвото глупости, които съдържа.

Ако твърдиш, че съвременните музиканти повтарят неща, измислени от други, означава, че наистина не можеш да слушаш музика. Което поставя известна въпросителна относно "творчеството" ти.

 

Истински творци за мен са тези, на които инструмента става продължение на тялото. Когато го почувстват и успеят да пресъздадат идеите си чрез него. Част от електронната музика ми е приятна, но повечето изпълнители създават мелодия, а не музика. Музиката, родила се от процесор, а не истински музикален инструмент в ръцете на добър музикант за мен е, и винаги ще бъде синтетична, безвкусна и лишена от одухотвореност.

Затова ли доста от постовете ти са неадекватни?
Неадекватни - не. Просто голяма част от сивото му вещество е поставено вече в известни зелени рамки и е трудно да изкараш мисленето си от тях. Хубавото на марихуаната е, че не убива духа и тялото ти, а само заробва духа и минимално тормози тялото.
Link to comment
Share on other sites

Музиката, родила се от процесор, а не истински музикален инструмент в ръцете на добър музикант за мен е, и винаги ще бъде синтетична, безвкусна и лишена от одухотвореност.

 

Колега, не се излагай с такива глупости, моля ти се...

Link to comment
Share on other sites

Не знам какво да ви кажа ... в главата ми е кашичка с пресно мляко и малко захар ама това не ми пречи на последък особенно .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Стига сте се карали за глупости! Всеки да прави това, което му харесва! Няма рецепта за добра музика и освен това не инструмента или компютъра правят музиката, а самия изпълнител/композитор.

deflax, нали се сещаш, че големите, дори и в електронната музика са много добри музиканти и свирят на всичко? Да не говорим, че много от семплите, с които правят музиката си са записвани именно от тях. А и едно парче, за да го чуеш трябва да си го изсвириш първо, няма софтуер, които, като му зададеш идея да прави парче от това! Това, с което помага компютъра е, че спестява мноого усилия, време и пари. А и не успорвай, че цифровото е по-добро от аналоговото - няма начин да убедиш никой в това, просто, защото не е вярно!

И накрая - относно това кой копира и кой твори оригинална музика - нали се сещаш, че всички изпълнители или композитори, които си чувал са повтаряли направеното от други преди тях до засиняване, за да се превърнат в това, което са. Някак си ми се струва трудно да създаваш реге без да си чувал за този стил, а от там без да копираш в началото. Има мегдан да създаваш нещо новаторско, но той е много малък и не можеш да избягаш от предшествениците си по никой начин. Колкото и нещо да ти се струва новаторско - то си е добре забравено старо, само малко пипнато оттук оттам. С 2 думи - колелото и топлата вода са измислени отдавна! От там нататък се краде! Има 2 основни типа хармония - класическа и джаз и отстрани 7 ноти - някак си не може цяла вечност да се твори по този стандарт и да не се изхаби. Ще бъде новатор този, който убяди целия сват, че ахармоничната музика може да бъде приятна за слушане. Има такива опити това да се постигне от някои хора - и на най-големия си враг не препоръчвам да попада на такъв концерт!

Музиката е забавление - не състезание или себедоказване. Всеки да си прави, каквото си иска - щом му доставя удоволствие и не пречи на никой друг. Нали това е изкуството - да създаваш нещо, което ти идва от душата и ако това нещо се хареса на повече хора - ти си си постигнал целта.

И наистина последно - не можеш да очакваш от хора, които не са свирили на нищо никога да създават музика. Просто или ще се получи манджа с грозде или (в най-добрия случай) ще построят хармонията на Yesturday на Beatles! Т.е. за да си създател трябва да знаеш какво са направили тези преди теб, за да не ги повтаряш, поне не 1 към 1.

Link to comment
Share on other sites

Не знам изобщо за какво трябва да се карате , но вече ми се спи много ... трябва да си почина малко .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Колега
Само за протокола, по каква линия точно съм ти колега?

 

Редакция: //тъжна въздишка// Честно казано, вече и аз се чудя дали разбирам... От две години не съм се занимавал със свирене на каквото и да било, а знанията ми по "Елементарна теория на музиката" са почти изтрити от базата данни... Тъпото е, че имам клавир в стаята си, а ме мързи да го извадя и да си припомня някои дреболии... книги имам, инструмент имам... ама (сигурно бих могъл да се оправдая с времето) ентусиазъм и желанието ги няма много-много...

Link to comment
Share on other sites

Затова ли доста от постовете ти са неадекватни?
Просто голяма част от сивото му вещество е поставено вече в известни зелени рамки и е трудно да изкараш мисленето си от тях. Хубавото на марихуаната е, че не убива духа и тялото ти, а само заробва духа и минимално тормози тялото.

:laughing: и това го решихте... може би от аватара ми или от това че слушам snoop dogg :) от кога съдите за хората спрямо... аватарите им... :D така и така сте започнали - искам пълен психо-портрет да ми се направи. може би също харесва котки, слънчеви очила... а.. не казахте нищо за средния пръст ;) иначе колкото до зеленото вещество... доста хора казват че води до намаляване на инициативността... на желанието за развитие и.. изобщо идеята да си полезен на обществото. моето мнение е че тези хора просто оправдават мързела си - ето аз пуша... и затова съм мързелив. глупости. :)

 

Поста ти е сравнително дълъг, това частично оправдава количесвото глупости, които съдържа.

Ако твърдиш, че съвременните музиканти повтарят неща, измислени от други, означава, че наистина не можеш да слушаш музика. Което поставя известна въпросителна относно "творчеството" ти.

Истински творци за мен са тези, на които инструмента става продължение на тялото. Когато го почувстват и успеят да пресъздадат идеите си чрез него. Част от електронната музика ми е приятна, но повечето изпълнители създават мелодия, а не музика. Музиката, родила се от процесор, а не истински музикален инструмент в ръцете на добър музикант за мен е, и винаги ще бъде синтетична, безвкусна и лишена от одухотвореност.Неадекватни - не.

Моето "творчество" са неща които правя за лично удовлетворение и може би и за специфична публика която харесва определени течения в електронната музика. Не съм очаквал че ще получавам признание от хора които трудно могат да разчупят представата си за "музикант". Не отричам никой в полза на друг... мисълта ми беше че когато един човек има дарбата ... той не отрича нито традиционния инструмент... нито този създаден с помощта на компютъра. Препоръчвам да се поинтересувате от Tom Jenkinson a.k.a. Squarepusher. Той е пример за това как един добър музикант (по вашите представи) може да развие философията си до степен в която за него всеки един звук може да бъде инструмент.. и съответно адекватно използван в може би хаотичната му на пръв поглед музика.

Музиката родена от процесор е синтетична до момента в който процесора не попадне в ръцете на добър композитор ;) Слушал съм гениални неща които по нищо не отстъпват на ... не-електронната музика. Това че за повечето от вас представата за електронна музика включва единствено и само безвкусния house.. и progressive tribal chalga-та която се пуска по кафетата примерно.. си е единствено и само ваш проблем.

 

:)

@sandman - с повечето неща съм съгласен, но все пак позволи ми да отбележа че не е задължително вярно твърдението ти че великите могат да свирят на всичко. Ключът е кой има по-добро ухо и талант като цяло, а самото създаване на звука не изисква чак толкова усилия от страна на композитора (в частност тези с електронната музика), което дава повече "време" което той отделя за звука си отколкото за техниката. спора изобщо не е между цифрово/аналогово - това няма място тук. Музиката която се ражда от това за което говоря... тоест за композитори които не са усвоявали музикален инструмент с години... най-често е т.нар. free music под creative commons лиценз.. която в повечето случай представлява артефакт на човешката глупост а не някакво изкуство поради това че наистина.. всеки втори geek с компютър може да създаде и да пусне нещо. Но от друга страна се появяват все повече.. добри неща на free music. Едно е да надграждаш идеи, друго е да пресъздаваш музиката на предшествениците си. Абе.. цялата работа малко ми напомня на индустриалната революция... :)

Link to comment
Share on other sites

Мамка му не искам да завършвам :cry

 

Почвате лека по лека да виждате, че по-хубаво от даскалото няма. А по време на стачката какво беше. Цирк голям. Защо няма сила, която да ме върне пак в първи клас...... Без работа, без университет, без задължения.......идилия :rolleyes: :D

Link to comment
Share on other sites

Хм.. за да има някакъв разумен изход от нашия спор може би трябва да спомена Trent Reznor... който е уникално съчетание между двете представи за музикант за които говорим тук - от една страна са добре познатите ви неща на Nine Inch Nails.. от друга са болните му опити за електронна музика - пример.. саундтрака на Quake 1... или пък по-новите му проекти - year zero и особено ghosts.

Link to comment
Share on other sites

Ze magique of computers! :D

 

Но пък от друга страна е добре, че това е възможно, защото ако имаш нещо в главата си, а не можеш да го изкараш, защото нямаш пари/време за инструмент, това ти дава тая възможност.

Link to comment
Share on other sites

Интересно.. но си остават audio + video samples захранени от midi а не от човека.

 

ако имаш нещо в главата си, а не можеш да го изкараш, защото нямаш пари/време за инструмент, това ти дава тая възможност

радвам се че поне един човек ме разбра :) въпреки че ако се надяваш да постигнеш абсолютно същото звучене .. няма да стане. просто е различно и затова се чудя има ли смисъл да ги сравняваме нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...