Jump to content
BulForum.com

Grunge


GeorgiK

Recommended Posts

Ами.. не знам откъде да започна...

Може би жегата и скуката ми влияят зле, пък и напоследък ми се иска да си поговоря с някого за музика. Мислех да си отворя нова тема, но като пуснах search-a открих тази. Изваждам я от доста дебел слой прах, но тя го заслужава, пък и когато е била нова аз още не съм и сънувал кебелен нет и варез.

 

Та идеята ми е така както има теми за други стилове тук да си говорим за grunge и alternative rock/metal. Нека хората, които слушат такава музика се обадят, да кажат кои са им любимите групи и музиканти, да препоръчват музика на останалите и въобще да споделят всичко, свързано с тази музика, което ги вълнува. Мисля, че феновете на грънджа и алтърнатива са доста по-малко от феновете на класическия рок и метъл, но дано се появят хора.

 

GeorgiK, надявам се да не се ядосаш, че така самосиндикално ти изменям темата :bgrin: Ама ако пусна нова, ще е с почти същото заглавие и пак ще се почне със "защо не търсиш преди да пускаш теми" и т.н. Надявам се да се получи нещо :D

Link to comment
Share on other sites

Алтернативният рок ми е любимата музика. Слушам и много други стилове музика, но на този най се кефя винаги. Най-много си падам по Smashing Pumpkins, Bush, Live, Soudgarden, Cranberries, Garbage, Red hot chilli peppers, Live, Foo fighters. Също класиците Nirvana i Pearl Jam.

Не ме кефят Alice in chains и Stone temple pilots .

От по-новите мисля, че са много добри Queens of the stone age, The White Stripes i Stereophonics.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък нещо недолюбвам Уайт Страйпс. Иначе ме кефят всички останали изброени от теб групи (включително Alice In Chains и Stone Temple Pilots), освен Stereophonics - тях не съм ги слушал.

А какво ще кажеш за Faith No More? Или Tool? Особено Tool са група, която всеки фен на алтернативната музика трябва да чуе. Аз съм доста пристрастен, де, защото са ми любимци, но това не променя факта, че са гениални.

Link to comment
Share on other sites

Темата може да се префасонира. Давам. А на теб ще ти отговоря на въпросите вероятно довечера, ако се видим при самотните сърца. Аз пък недолюбвам Stereophonics. Слушал съм малко, признавам. И това, което съм го слушал, имаше едно-две попадения (вече не помня имена), но като цяло други неща дори дразнеха... White Stripes също не са ми любимци някакви, но пък са веселяци и минават метър.

 

Тия обаче, които най ги недолюбвам твърде, са най-изненадващо за всички Nirvana. Хората, които ме познават като голям фен на grunge-а много ми се чудят, защото това е един вид емблематичната група. Да, ама не. Просто Nirvana са MTV grunge-бандата. Кофти работа е, че имат хубави неща и не са гадни като музика, но сърце не ми дава да не ги мразя. Просто такава пародия на всичко, което трябва да е grunge-а...не бива. И ако трябва да си говорим за емблематични групи за тоя стил, това са групи като Mudhoney, TAD, Soundgarden и всички врътки на Stone Gossard и Jeff Ament (тия двамата и Chris Cornell са истинското олицетворение на grunge-а). Имаше едно страхотно предаване на VH1 News - Grunge. За историята на стила се разправяше. Nirvana почти и не ги споменаваха (или поне толкова колкото би се очаквало от средностатистическия незапознат човек) освен като фенове на други групи. Изобщо много точно беше показан духа на времето и на града тогава...и как са стояли нещата. А именно, всички са боготворяли Mudhoney примерно, а Kurt е бил ревливия пикльо, който се даде на MTV... Както и да е.

 

Говорите си и за QOTSA...ами те уж се опитват да съхранят stoner metal-а, ама го видоизменят...което е логично. Както знаете групата се сформира след разпадането на най-голямата stoner metal банда - Kuyss от китариста й Josh Homme (китара и вокал в QOTSA) и басиста й Nick Olivieri (бас и бек вокал в QOTSA) заедно с великия Mark Lanegan от Screaming Trees (ей това сега е велика grunge банда от втората вълна...). Те двете групи са си дружки и от преди това де... Сега обаче Lanegan рядко пее в песните на QOTSA...само пише са тях...то затова групата има такива песни, които са си откровено Screaming Trees като In the Fade от Rated R. Абе групата си заслужава...въпреки че не съм особен фен на stoner-а...готини са...дето се вика само заради Lanegan...

 

За Tool няма да говоря...едно време ме наричаха Master-Zaribitel из цялата страна. Бях го приел като някаква мисия да разпространявам любимата си група. И то преди да излезе Lateralus имаше примерно около 200-300 души, които ги знаеха, а преди аз да почна да се занимавам с това към 98ма примерно, бяхме около 20тина... Колко касети са се изпозаписали, колко дискове, колко се е изприказвало, на колко хора съм провеждал терапия по харесването...беше голяма работа...и после взеха че ги издадоха официално в България и всички писнаха, как това била най-великата група... А ние старите мизерабли им се дразнехме...абе веселящина... Казах, че няма да говоря за тях...те просто СА.

 

За FNM питайте samkijot...той е човекът...

 

Айде че постът стана дълъг, а така мога да си пиша до утре... Питайте каквото ви интересува, поставяйте нови въпроси и теми и аз пак ще се оливам...

Link to comment
Share on other sites

Не съм слушал много Tool. Смятам да си поправя грешката :) Я, ми препоръчайте кои парчета и албуми да си дръпна.

Георги, съгласи се, че без Нирвана грънджът нямаше да е същият. Поне аз така си мисля. Те популяризираха тая музика в най-голяма степен и я изкараха на светло. И на мен не са ми най-любимата група, но In Utero си е класика.

Стереофоникс не са гръндж, но пак са някакъв алтернативен рок. Новият албум е много добър. На мен ми хареса. Но си имат един такъв британски стил на музициране все пак.

Уайт Страйпс ме спечелиха със Seven Nation Army - страхотно парче. Забравих да спомена една от най-най- любимите ми групи, а именно Radiohead. Tom York e уникален вокал. Забелязва се отстъпление от OK Computer насам, но все пак запазват добро ниво.

Жалко, че Пампкинс се разпаднаха. Били Корган направи експеримент с Qwan, но засега е неуспешен.

Link to comment
Share on other sites

Без Nirvana определено нямаше да е същият grunge-ът...щеше да загуби като музика и да спечели като дух и идеи, което дори е по-важно за мен. От друга страна можеш изобщо още да не бях чувал за тоя стил, ако не бяха те и издънката. Така е... И все пак...

 

Seven Nation Army e мания... Имах по едно време едно live video на Audioslave да видиш каква Seven Nation Army правят...побъркана работа...и аз подскачам вкъщи с баса и блъскам и полудявам...велико.

 

Според мен пък тъкмо заради гнусния глас и по-точно начин на пеене (който после се възприе от доста други вокали) на York не мога да слушам Radiohead. А иначе копелето вкарва супер концепция и идеи...ама ми дразни ушите... Така беше преди и със Smashing ама свикнах на Corgan...и те се разпаднаха... А ZWAN (групата е ZWAN...Qwan е друго) пък според мен са върхът. Толкова позитивна музика не съм чувал много отдавна...и то от човек като Corgan... На мен ми действа много добре, макар да не са ми нещо любимци.

 

Tool...какво ли да кажа...всичко може би... Според моята лична преценка почни с Undertow. Мисля, че творчеството им може да се дели на албуми и в тоя смисъл май като за начало той е най-добър...ама знам ли пък...въпрос на вкус. Успех...

Link to comment
Share on other sites

Аз се зарибих с Tool около половин година след като излезе Lateralus... но се зарибих именно с Undertow. Парчето според мен е Sober, а също и Prison Sex (те имат и клипове). Lateralus-a го чух последен от албумите на Tool, а най-любим ми остана Aenima. Макар че е трудно да се говори за любими части от творчеството на тази група. Те са просто едно уникално цяло. Мисля че Schism също е добро парче за начинаещи в музиката на Tool - много готин бас има в тая песен.

 

А Nirvana и мен не ме кефят особено. Дразнят ме заради някои неща, уважавам ги заради други, но като цяло не са ми много любими. Най-дразнещо е, че за много хора grunge = Nirvana, което е доста далече от истината.

Link to comment
Share on other sites

Имам веселото усещане, че всички се зарибяват по Tool със Sober... А повярвайте, имам опит в това... Иначе май и аз най-много обичам Aenima, а и се зарибих главно заради Hooker with a Penis, Eulogy и intermission-ските (не само Intermission)... А за Schism...отивам да си взема само баса...само трябва да го настроя малко...обичам я тая песен...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...