Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

3 hours ago, w00x said:

Аз от тук други наблюдения имам за настроенията на хората.

За съжаление има много сган кучета. На мен не ми хареса да плащам сметката нито на Украйна, нито на Израел, нито тая по южната граница... А цените на гардеробите да са двойни... Свинщина. Гей паразитите също не са ми в листата с толериране. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 hours ago, instinct said:

Не че нещо, ама си много заблуден.

 

При републиката правят законите и управляват представители на народа.

При демокрацията народа прави законите и взима решенията чрез директно гласуване.

 

Да си чувал за представителна демокрация?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DON_CHEFO said:

За съжаление има много сган кучета. На мен не ми хареса да плащам сметката нито на Украйна, нито на Израел, нито тая по южната граница... А цените на гардеробите да са двойни... Свинщина. Гей паразитите също не са ми в листата с толериране. 


Нито едно от тези неща няма да се промени, ако това си мислиш. Гейовете няма да изчезнат само защото Тръмп е избран за президент. Че те половината му партия са хомосексуалисти и такива, на които жените им са отзад на задната прашка. :D

А сметките на Украйна и Израел ще се плащат по един или друг начин. По-добре така, както се прави в момента, отколкото по другия.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, plameni said:

 

Да си чувал за представителна демокрация?

 

Да. Абсолютно излишен термин. Не само е излишен, но и на практика обозначава нещо, което няма нищо общо с демокрацията.

 

'Представителна демокрация' е чисто и просто "управление чрез представители" . Република, демек. С едно уточнение - Народна Република (защото представителите ги избира народът, а има и други варианти).

 

(Република означава изборност на представители и ограничен срок на властването им. Противоположност е на Монархията, при която властта се предава по наследство след смъртта на предишния владетел. Демокрацията е нещо трето - при нея народът сам създава законите, сам управлява, и сам взима всичките си решения чрез пряко и явно гласуване).

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, w00x said:


Нито едно от тези неща няма да се промени, ако това си мислиш. Гейовете няма да изчезнат само защото Тръмп е избран за президент. Че те половината му партия са хомосексуалисти и такива, на които жените им са отзад на задната прашка. :D

А сметките на Украйна и Израел ще се плащат по един или друг начин. По-добре така, както се прави в момента, отколкото по другия.

Няма проблем - плащайте ги всички демота. Аз не сакам. Гледал ли си изобщо какво става по южната граница... Че и при нас колко сган набутаха. Няма шанс демотата да спечелят честни избори. Няма толкова мъртви и педали да гласуват за тях. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, DON_CHEFO said:

Няма проблем - плащайте ги всички демота. Аз не сакам. Гледал ли си изобщо какво става по южната граница... Че и при нас колко сган набутаха. Няма шанс демотата да спечелят честни избори. Няма толкова мъртви и педали да гласуват за тях. 

 

Не, не. Искам да ти кажа, че без значение кой е - ще се плаща. Ако си мислиш, че Тръмп ще дойде и ще каже "да се опоравят", си в някаква тотална грешка. :D По същия начин, по който КОВИД изчезна, когато Тръмп беше избран и мерките паднаха. Ама не точно.


Дали се дават директно помощи или се дават пари за справяне с последствията от недаването на помощи - няма значение.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, w00x said:

 

Не, не. Искам да ти кажа, че без значение кой е - ще се плаща. Ако си мислиш, че Тръмп ще дойде и ще каже "да се опоравят", си в някаква тотална грешка. :D По същия начин, по който КОВИД изчезна, когато Тръмп беше избран и мерките паднаха. Ама не точно.


Дали се дават директно помощи или се дават пари за справяне с последствията от недаването на помощи - няма значение.

Външния им дълг расте всяка секунда. В много лоша лайняна спирала са влезнали. Да видим до кога хората ще ги търпят? 

Link to comment
Share on other sites

Външния дълг на кого?
Ти май не разбираш, че тук не става въпрос за "Тоя ме кефи, ще му помогна." Тук става въпрос за "На тоя ще му помогна, защото иначе аз ще страдам."


Историята се повтаря без пропуск. 1:1, същите идиоти. 80 години минаха. Може да се погледне историята за резултатите. Тук не би било много по-различно.

 

Catarina Buchatskiy on X: "Anti-war protest in New York, 1941. Look  familiar? https://t.co/G95BjZHJ23" / X

 

 

 

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, instinct said:

Да. Абсолютно излишен термин. Не само е излишен, но и на практика обозначава нещо, което няма нищо общо с демокрацията.

 

'Представителна демокрация' е чисто и просто "управление чрез представители" . Република, демек. С едно уточнение - Народна Република (защото представителите ги избира народът, а има и други варианти).

 

(Република означава изборност на представители и ограничен срок на властването им. Противоположност е на Монархията, при която властта се предава по наследство след смъртта на предишния владетел. Демокрацията е нещо трето - при нея народът сам създава законите, сам управлява, и сам взима всичките си решения чрез пряко и явно гласуване).

 

Такова животно като "чиста демокрация" може да съществува единствено в малочислени общности или в ограничени територии.

Съзнателно ли пропускаш факта, че дори в люлката на демокрацията, една малка част от народа са притежавали гражданство? Или че гражданите са били представители на своята фила?

Link to comment
Share on other sites

On 7/15/2024 at 12:41 AM, DON_CHEFO said:

нито на Израел

Хммм

https://www.google.com/amp/s/www.aljazeera.com/amp/news/2024/5/17/republicans-in-us-house-pass-bill-pushing-biden-to-send-weapons-to-israel

 

5 hours ago, DON_CHEFO said:

Гледал ли си изобщо какво става по южната граница

https://apnews.com/article/border-immigration-senate-vote-924f48912eecf1dc544dc648d757c3fe

Не може да загубят надъханите :)))

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DON_CHEFO said:

Външния им дълг расте всяка секунда. В много лоша лайняна спирала са влезнали. Да видим до кога хората ще ги търпят? 

НЯМАТ външен дълг.
ИМАТ бюджетен дефицит.
:) знаеш ли колко точно държави държат резервите си в USD?
И колко точно USD са всички тези резерви? :) :) :)

Разликата между външен дълг и бюджетен дефицит е като между компютри и компоти.
:) а колко страни дъжат резерви в юани?  :) и защо Джунхуа не може да допусне конвертируемост на юана ?

Изобщо един съвет - малко намали четенето на руски тролски отпорки -'мъдростите им'  определено се отразяват зле на когнитивните способности.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, plameni said:

 

Такова животно като "чиста демокрация" може да съществува единствено в малочислени общности или в ограничени територии.

Съзнателно ли пропускаш факта, че дори в люлката на демокрацията, една малка част от народа са притежавали гражданство? Или че гражданите са били представители на своята фила?

 

Няма "чиста и мръсна". Където може - е съществувала демокрация. Където не може - съществуват републики. Двете системи са взаимоизключващи се по дефиниция.

 

Отиди в уикито и провери държавите какво устройство имат, ако не им е указано още в името (Република България; Italy - officially Italian Republic; France - officially the French Republic; America’s constitutional republic—its organization, limits, and laws—is laid out in the U.S. Constitution of 1787; The Constitution creates the form of government we have in the United States, which is a constitutional and federal republic).

 

Колкото до гражданството, мисля, че ти пропускаш факта, че през по-голямата част от историята на Щатите, само по-малката част от населението е имала право да гласува. Повече от половината американци са били без такива права - жените (до 1920-та), негрите (до 1965-та), индианците, а сигурно има и други...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ще карам отзад напред.

 

43 minutes ago, instinct said:

Колкото до гражданството, мисля, че ти пропускаш факта, че през по-голямата част от историята на Щатите, само по-малката част от населението е имала право да гласува. Повече от половината американци са били без такива права - жените (до 1920-та), негрите (до 1965-та), индианците, а сигурно има и други...

Къде съм споменал Щатите, че ми посочваш какво съм бил пропуснал за тях?

 

43 minutes ago, instinct said:

Отиди в уикито и провери държавите какво устройство имат, ако не им е указано още в името (Република България; Italy - officially Italian Republic; France - officially the French Republic; America’s constitutional republic—its organization, limits, and laws—is laid out in the U.S. Constitution of 1787; The Constitution creates the form of government we have in the United States, which is a constitutional and federal republic).

 

Няма нужда да проверявам в уикито. Гледам нашият Парламент какво е написал за формата на управление:

image.png

 

43 minutes ago, instinct said:

Няма "чиста и мръсна". Където може - е съществувала демокрация. Където не може - съществуват републики. Двете системи са взаимоизключващи се по дефиниция.

 

Пълни глупости. Животът не е черно-бял, за да го дефинираш толкова ясно разграничен.

Авторитетът ти на кандидат на форумните науки не е достатъчен, за да елиминираш всички междинни понятия.

 

Как ще наречеш формата на управление при скитащите народи, например? Няма държава, няма столица, няма република, обаче има племена, които изпращат свои представители на съветите, за да се вземат общи решения. Това, ако не е представителна демокрация, какво е? 

 

Link to comment
Share on other sites

Хахахахахаха :laughing1: Значи според теб люлката на демокрацията са скитническите племена, които си съществуват от както човек се е изправил на два крака. Бравос за идеята! Гърците ще й се зарадват /s (това трябва да бъде в темата за вицовете, нали!?)

 

А за сайта на парламента какво пише - кажи ми какво значение има? Там много работи може да пише, ама не са закон. По закон и ние, и САЩ сме република (КОНСТИТУЦИЯ. Чл. 1. България е република с парламентарно управление).

 

 

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, instinct said:

Хахахахахаха :laughing1: Значи според теб люлката на демокрацията са скитническите племена, които си съществуват от както човек се е изправил на два крака. Бравос за идеята! Гърците ще й се зарадват /s (това трявба да бъде в темата за вицовете, нали!?)

 

Мъка, мъка... Не знаех, че четенето с разбиране ти е толкова голям проблем.

Ще пробвам пак.

Написах:

12 hours ago, plameni said:

Съзнателно ли пропускаш факта, че дори в люлката на демокрацията, една малка част от народа са притежавали гражданство? Или че гражданите са били представители на своята фила?

 

фила - родово обединение и административна единица в древна Атика

Сега схвана ли какво съм имал предвид с 'люлката на демокрацията'?

 

Не виждам нищо смешно, в това да се категоризира и характеризира нещо с термин измислен много по-къно.
Ако не знаеш, да ти кажа, че в науката така се прави.

 

34 minutes ago, instinct said:

А за сайта на парламента какво пише - кажи ми какво значение има? Там много работи може да пише, ама не са закон. По закон и ние, и САЩ сме република. (КОНСТИТУЦИЯ. Чл. 1. България е република с парламентарно управление).

 

И хората са написали за такива като теб, какво е туй нещо 'република с парламентарно управление' - демокрация, с представителна форма на управление. 

 

Така и не ми отговори, според теб, каква е формата на управление на описаните от мен скитнически племена.

 

EDIT:

И на другия въпрос не ми отговори: Къде съм споменал Щатите, че ми посочваш какво съм бил пропуснал за тях?

 

EDIT2:

И още един въпрос остана без отговор:

 

On 6/23/2024 at 1:02 PM, instinct said:

Според мен е фалшиво

 

Преди гледането на това фалшиво видео имал ли си подозрения и съмнения за сексуалната ориентация на Макрон?

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, plameni said:

 

Мъка, мъка... Не знаех, че четенето с разбиране ти е толкова голям проблем.

 

Писане със заяждане му е майката :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, plameni said:

И хората са написали за такива като теб, какво е туй нещо 'република с парламентарно управление' - демокрация, с представителна форма на управление.

 

Ето ти единия от основателите на САЩ, който създава конституцията, а с нея и държавата. Той е и четвъртия президент. Чети внимателно какво обяснява - точно същото, което в началото ти казах и аз. Републиката е управление чрез представители, демокрацията е директно управление. Това са различни системи. Така че, както има една приказка - хайде да не учиш баща си как се правят деца...

 

Founding Father James Madison may have best described the difference between a democracy and a republic:

“It [the difference] is that in a democracy, the people meet and exercise the government in person: in a republic, they assemble and administer it by their representatives and agents. A democracy, consequently, must be confined to a small spot. A republic may be extended over a large region.”

 

21 hours ago, instinct said:

(Република означава изборност на представители и ограничен срок на властването им. Противоположност е на Монархията, при която властта се предава по наследство след смъртта на предишния владетел. Демокрацията е нещо трето - при нея народът сам създава законите, сам управлява, и сам взима всичките си решения чрез пряко и явно гласуване).

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Като ще си цитираме чужди езици...

 

Democracy Variations: Direct democracy, parliamentary democracy, representative democracy, presidential democracy.

Link to comment
Share on other sites

Аха, вариейшънс... Нещо като "в близката далечина нещо черно се белее, млад старец седи на дървен камък и чете изгорял вестник..."

 

Може ли да ми кажеш кога/в кой век и от кого са измислени?

Къде са използвани в сериозни правни документи за образуването на някоя държава? Ако не знаеш - в конституцията на САЩ отпреди 235 години е ясно указано, че формата на управление е република, а не нещо друго:

 

  • Section 4
  • The United States shall guarantee to every State in this Union a Republican Form of Government

 

 

 

 

On 7/16/2024 at 4:07 AM, w00x said:

Историята се повтаря без пропуск. 1:1, същите идиоти. 80 години минаха. Може да се погледне историята за резултатите. Тук не би било много по-различно.

 

Catarina Buchatskiy on X: "Anti-war protest in New York, 1941. Look  familiar? https://t.co/G95BjZHJ23" / X

 

 

Без да вниквам много, само по снимките - това какво е - мнението на мнозинството от хората, или на малцинството?

 

Щото, във връзка с дискусията кой е управлявал тогава... - ако управлява народа, то мога да ти кажа, че никой няма да гласува да тръгне да си дава живота или този на семейството си за война на друг континент. Пробвай да питаш и чрез референдум. Но, те резултатите са ясни и без това.

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ARPAnet said:

President Joe Biden signed into law measures to provide aid to Israel, Ukraine and Taiwan, as well as force the divestiture of social media platform TikTok from its Chinese parent company ByteDance or face a national ban.Apr 24, 2024

19 hours ago, dubo said:

НЯМАТ външен дълг.
ИМАТ бюджетен дефицит.
:) знаеш ли колко точно държави държат резервите си в USD?
И колко точно USD са всички тези резерви? :) :) :)

Разликата между външен дълг и бюджетен дефицит е като между компютри и компоти.
:) а колко страни дъжат резерви в юани?  :) и защо Джунхуа не може да допусне конвертируемост на юана ?

Изобщо един съвет - малко намали четенето на руски тролски отпорки -'мъдростите им'  определено се отразяват зле на когнитивните способности.

Аз от недоглеждане съм го объркал - така е... Но чепа така или иначе си влиза под формата на увеличени данъци, инфлация и тн. Това не съм го прочел в нета, а го виждам с очите си като тегля чертата. На всичкото отгоре изхранвам един болюк негри и клатикурци с това, което ми взимат. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, instinct said:

Без да вниквам много, само по снимките - това какво е - мнението на мнозинството от хората, или на малцинството?

 

Щото, във връзка с дискусията кой е управлявал тогава... - ако управлява народа, то мога да ти кажа, че никой няма да гласува да тръгне да си дава живота или този на семейството си за война на друг континент. Пробвай да питаш и чрез референдум. Но, те резултатите са ясни и без това.

 

Има ли значение дали са мнозинство или малцинство? Мнозинство са били.


Ти си от типа съседи, които виждат как съседния апартамент гори и си затварят прозореца. Пък после като пламне и твоя, се чудиш как така е станало и търсиш някой от съседите, с негорящите все още апартаменти, да ти помогне. Само че при пожара на първия апартамент, защото сте се забавили с реакцията по гасенето, на всички са ви се пръснали тръбите на канализацията и нямате вода, с която да загасите вече разразилия се пожар в сградата. И сега чакаш пожарната да дойде да ти помогне. Ама пожарната не идва, защото има такива като DON_CHEFO, които са в другия край на града и не виждат защо трябва да се ползва общата вода и ресурс, за да се гаси твоя апартамент. Пък си и малко мургав, а и се носи слух, че един от съседите ти е хомосексуалист, защото изглежда "малко по-така".

 

6 hours ago, DON_CHEFO said:

Аз от недоглеждане съм го объркал - така е... Но чепа така или иначе си влиза под формата на увеличени данъци, инфлация и тн. Това не съм го прочел в нета, а го виждам с очите си като тегля чертата. На всичкото отгоре изхранвам един болюк негри и клатикурци с това, което ми взимат. 

 

Доколкото разбирам, Тръмп иска да намали данъците на богатите и да увеличи тези на средната класа.
А с негрите какво мислиш, че ще се случи ако го изберат? Ще изчезнат? Това да не е компютърна игра или филм?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DON_CHEFO said:

President Joe Biden signed into law measures to provide aid to Israel, Ukraine and Taiwan, as well as force the divestiture of social media platform TikTok from its Chinese parent company ByteDance or face a national ban.Apr 24, 2024

Остави го Байдън за момент, нали говорехме за демократи/републиканци като по-общо. Не изглежда, че републиканците са против поддръжката на Израел. 
Майк Джонсън да не би да е демократ? :) И той поддържа Украйна. 

Та "лекичко" се съмнявам, че с републиканците ще ви изкарат от войните и т.н. и т.н.. :) Но успех, щом вярваш :)

 

11 hours ago, instinct said:

никой няма да гласува да тръгне да си дава живота или този на семейството си за война на друг континент

wut?:Facepalm: А милионите доброволци които се присъединяват към армията точно за да воюват на друг континент? 

16 hours ago, instinct said:

Няма "чиста и мръсна". Където може - е съществувала демокрация. Където не може - съществуват републики. Двете системи са взаимоизключващи се по дефиниция.

Не са взаимоизключващи се, референдумите например са пример за директна демокрация. Но света е еволюирал и сме развили подобрени варианти на демокрацията за да може да гарантираме такива базови неща като човешките права, включително и твоите собствени. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ARPAnet said:

Не са взаимоизключващи се, референдумите например са пример за директна демокрация. Но света е еволюирал и сме развили подобрени варианти на демокрацията за да може да гарантираме такива базови неща като човешките права, включително и твоите собствени. 

 

И ти  ли ще "учиш баща си как се правят деца..."? Щом James Madison го е казал - край, повече мнения не се приемат. Черно-бял застой и точка.

Т'ва да не е като еволюцията в разбирането от геоцентрична към хелиоцентрична и после към космологична вселена. Или от плоска, към сферична и към геоидна форма.  

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...